AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ

Jahodná 2017 a opět vítězný Nutrend Racing.

(24.5. 2017)
Jahodná 2017: Nutrend Racing i ve druhém závodě FIA Cupu zvítězil
Další absolutní vítězství v závodě mezinárodního poháru FIA si připsal Václav Janík a tým Nutrend Racing na východním Slovensku, kde se poblíž Košic jel tradiční závod Moris Cup Jahodná 2017. Skvělý výsledek týmu podtrhl třetím nejrychlejším časem Jiří Svoboda, který doprovodil Václava Janíka na stupních vítězů.
Vstup do letošní sezóny nemohl být pro tým lepší. Nutrend Racing se po dvojici absolvovaných závodů ve FIA International Hill Climb Cupu vyhoupl do čela průběžného pořadí, díky dvojímu prvenství Václava Janíka s Normou M20FC Turbo. Cesta k těmto dvěma vítězstvím vedla přes polskou Zaluž a slovenské Košice. Východoevropské závody sice nepřilákaly početnou konkurenci, ale i tak bylo nutné bojovat nejen s vrtochy počasí, ale i s technikou: „V Polsku jsme zvládli náročné podmínky a zrádný kluzký asfalt.
V Jahodné je zase několik nebezpečných nerovností na trati, které se postaraly o porušení chladiče oleje už během sobotních tréninků, takže doufám, že se stav nezhorší a dojedeme i s nezcela funkčním chladičem. Závody v Jahodné jsou tradičně náročné vzhledem k formátu závodu, kdy je depo umístěné v cíli, což je pro mechaniky vcelku náročné. Je minimum času na přípravu vozu mezi jízdami a technické zajištění se musí připravit i na startu,“ vysvětloval situaci na závodech u Košic Václav Janík.
 
 
Nutrend Racing se v Jahodné objevuje standardně už několik sezón. Václav Janík se zde již třikrát postavil na stupně vítězů na nejvyšší stupínek. Vždy se jednalo o sudé letopočty (2012, 2014, 2016), v letošním roce tedy statisticky musel počítat s jiným než s prvním místem. Statistika ale letos nefungovala a Václav Janík přepisoval historii ve svůj prospěch. V Jahodné nenašel Václav bližšího soupeře a s 4700 metrů dlouhou tratí se vypořádal v obou jízdách nejrychleji.
Na trati se sice nepřiblížil svému nejrychlejšímu času z předchozího roku, ale s přehledem si zajistil vítězství v ročníku 2017: „Při pohledu na výsledkovou listinu to až takové drama nebylo, ale situace byla pro mě obtížná. Neustále jsem si musel kontrolovat kontrolky, protože jsme celý závod odjeli s poškozeným olejovým chladičem. Bylo pro nás velké štěstí, že nedošlo k úniku oleje a že jsem nemusel odstavit vůz s poruchou.
Musel jsem těmto potížím také přizpůsobit tempo, ale i tak to stačilo na druhé vítězství v sezóně. Jsme v polovině náročného květnového programu, kdy nás po Polsku a Slovensku čeká těžká konkurence v Itálii. Hned na to budeme pokračovat při domácím závodě na Ecce Homo, kam se nesmírně těšíme,“ zhodnotil svůj další vítězný závod, čtyřnásobný vítěz Jahodné, Václav Janík.
 
 
Ve východoslovenském závodě se na start postavila i dvojice jezdců Nutrend Racing s dvoulitrovými Normami – Richard Meixner a Jiří Svoboda. Oba se snažili vytěžit maximum ze svých speciálů. Jiří Svoboda jistě využil více zkušeností s tamní tratí, kde již má za sebou celou řadu startů. S Normou M20F se mu dařilo stíhat domácího Beréše, ale jen s odstupem 2 sekund na jízdu, což znamenalo ve výsledku třetí místo ve skupině i v celkovém hodnocení závodu. „Dokázal jsem zrychlit oproti předešlým létům, ale ani to nestačilo na rychlíka Béreše. S výsledkem jsem i tak spokojený, vůz fungoval až na drobné technické potíže výborně.
Stejně jako v Polsku jsme dokázali bodovat a nyní se už těšíme na velkou konkurenci v italském Verzegnisu,“ rekapituloval Jiří Svoboda po vydařeném závodě v Košicích. Richard Meixner se sice svými časy nedokázal přiblížit na úroveň Jiřího Svobody, nicméně při práci s Normou M20FC se výrazně posunul. Pro Richarda se jednalo o druhý závod na kopcích s Normou a svoje zkušenosti z Jahodné popisoval takto: „Postupně zrychluji, auto je skvěle ovladatelné, skvěle brzdí.
Dělám postupné kroky a zrychluji, vše chce svůj čas. Nyní je pro mě nejdůležitější sbírat zkušenosti a přizpůsobit si podvozek, podle svých požadavků. S týmem jsme odvedli spoustu práce a tak už mé myšlenky směřují k Ecce Homo, kde bude můj další závod s Normou.“ Richardovi v celkovém hodnocení skupiny E2-SC připadlo čtvrté místo.
Tým Nutrend Racing se hned po slovenském závodě vydal směr jih do italského Verzegnisu, kde ho čeká ve složení Václav Janík a Jiří Svoboda další boj o body do mezinárodního poháru FIA. V náročné konkurenci 30-ti sportovních prototypů v boji proti evropské špičce Faggioli-Merli, takový bude následující závodní víkend…

 
2017 FIA International Hill Climb Cup - Kategorie. 2
Václav Janík CZE 50b
Josef Béreš SVK 36b
Jiří Svoboda CZE 30b
Denis Suja SVK 25b
Pascal Campi FRA 25b
Richard Meixner CZE 24b
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447