AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

„1000 mil československých“ i s posádkami NTM.

(19.6. 2019)

Posádky Národního technického muzea se zúčastnily soutěže historických automobilů „1000 mil československých“

Čtyři posádky Národního technického muzea úspěšně absolvovaly soutěž historických automobilů „1000 mil československých 2019.“ Vozy ze sbírek NTM Aero 50 a JAWA Minor a vozy MG Midget a Tatra 87 projely trasu Praha-Bratislava-Piešťany a zpět a jízdu dokončily za účasti veřejnosti spolu se stovkou dalších vozů v sobotu 15. června před Národním technickým muzeem.
 
Rychlostní závod cestovních automobilů, který se v 30. letech 20. století konal na trase Praha-Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát, připomíná současná soutěž historických automobilů, kterou pořádá Veteran Car Club Praha. Od roku 2015 se na soutěži podílí Národní technické muzeum. Posádky Národního technického muzea se letos podruhé soutěže zúčastnily. Cestu úspěšně zvládly na vozech Aero 50 a JAWA Minor ze sbírek NTM a na vozech MG Midget a Tatra 87.
 
 
Aero 50 HP byl největším a nejvýkonnějším vozem pražské továrny Aero. Jedná se o otevřený dvousedadlový roadster. Vůz, který se zúčastnil soutěže, byl vyroben v roce 1938 a o jeho historii a původním majiteli není nic známo. Ve sbírkách NTM je od roku 1976.
 
Automobily JAWA Minor byly uvedeny na trh v roce 1937 a prodávaly se ve čtyřech provedeních karoserií. Soutěžící dvousedadlový roadster byl vyroben v roce 1939 a prodán paní Heleně Korucké z Horní Krče. Jeho další historie není známá až do roku 2004, kdy ho koupilo NTM.
 
Britský sportovní vůz MG Midget byl původně standardním dvousedadlovým roadsterem, vyrobeným v roce 1937. Později byl přestaven na závodní automobil, jak bylo u sportovních vozů MG Midget časté. Vůz Tatra 87, luxusní aerodynamický automobil z roku 1945, s posádkou NTM v letošním ročníku soutěže vyhrál 3. místo v kategorii nad dva litry objemu motoru.
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447