AutoasistvseOvinu.czAutoelektrikaTravelAsistE-motorsportVACHTA.CZ
<< Zpět na archív

Absolutním vítězem se stal Filip Mareš.

(17.6. 2019)
Filip Mareš a Jan Hloušek vítězi XV. Agrotec Petronas Rally 2019

Absolutními vítězi letošní XV. Agrotec Petronas Rally se stali Filip Mareš s Janem Hlouškem na Škodě Fabii R5. Druhou příčku nakonec získal po dramatickém závěru soutěže Jan Dohnal na Fordu Focus WRC, třetí pak polský host Grzegorz Grzyb se Škodou Fabia R5.
 
Mareš prokázal své kvality, když během druhé etapy dokázal udržet vedení před dotírajícím Janem Černým. Ten nakonec skončil na trati poslední rychlostní zkoušky s rozbitou převodovkou. Cíl nakonec nespatřil ani Miroslav Jakeš, který sice zdárně absolvoval všechny měřené úseky, ale za cílem toho závěrečného ho zradila elektronika jeho vozu.
Během náročného dvoudenního klání se musely účastníci XV. Agrotec Petronas Rally 2019 vypořádat s tropickými vedry, když teploty v kokpitech soutěžních vozů šplhaly i k padesáti stupňům celsiovy stupnice. Specifické tratě pak dokonale prověřily také připravenost techniky.
 
Po roční pauze se ukázalo, že v českém šampionátu specifická a kompaktní rally mezi vinohrady má své nezpochybnitelné kouzlo. Při absenci úřadujícího mistra České republiky a tím pádem jasného favorita Jana Kopeckého jsme letos mohli sledovat po celou dobu fantastické souboje na čele rally, které přispěly k ještě větší atraktivitě hustopečské soutěže.
 
 
 
Konečné neoficiální výsledky:
1. Mareš – Hloušek (Škoda Fabia R5) 1:22:56,1 h
2. Dohnal – Ernst (Ford Focus WRC) +1:05,8 min
3. Grzyb – Wróbel (Škoda Fabia R5) +1:15,7
4. Štajf – Havelková (VW Polo Gti R5) +1:23,6
5. Odložilík – Tureček (Škoda Fabia R5) +1:36,3
Ohlasy z cíle
Filip Mareš (Škoda Fabia R5, 1. místo):
"Je to mé první vítězství, a ještě mi to ani všechno nedochází. Chtěl bych poděkovat hlavně celému týmu za tento výsledek. Jelo se od začátku rychle, nemohli jsme se flákat a jsem rád, že jsme udrželi nervy na uzdě a zvládli jsme to. Pro nás je to fantastický výsledek, po roce a čtvrt závodění s R5. Je to snad dobré znamení, že se můžeme dostat někam dál a uděláme pro to maximum. Mrzí mě, jak dopadl Honza Černý a Mirek Jakeš. "
Grzegorz Grzyb (Škoda Fabia R5, 2. místo):
"Jsme spokojení. To by byl s pódiovým umístěním každý. V Hustopečích nám to nikdy nešlo, ale nakonec naši soupeři udělali chyby, takže výsledek je nakonec dobrý. Doufám, že za rok budeme ještě rychlejší."
Jan Dohnal (Ford Focus WRC, 3. místo):
"Z výsledku máme velkou radost, především ze zlepšující se tendence našich umístění. Snažili jsme se přizpůsobovat auto zdejším podmínkám a dnes jsme hodně zrychlili. Musím pochválit výkony všech jezdců, kteří byli před námi. Bohužel nedojeli až do cíle z různých důvodů a nám to nakonec spadlo do klína."
Vojtěch Štajf (Volkswagen Polo Gti R5, 4. místo):
"Opět se potvrdilo, že každá rally končí až v cíli, v poslední časové kontrole. Kluků je mi ale líto, hlavně Mirek Jakeš má letos opravdu smůlu. My jsme naopak potvrdili spolehlivost Volkswagenu a dík za to patří našemu týmu. Na autě jsme udělali vše, co nám u VW doporučili a žádný problém nenastal, tak to snad i zůstane. Doufám, že na Bohemce navážeme na tento výsledek a těším se na nové rychlostní zkoušky. Navíc nám to s Veronikou funguje skvěle, takže nás to baví."
Roman Odložilík (Škoda Fabia R5, 5. místo):
"Jezdí se neskutečně rychle, ale ukázalo se, že pro nás se vyplatí jet s rozumem, protože rychlostí už na kluky vepředu nemáme. Užili jsme si to a díky odstoupení některých posádek před námi je výsledek výborný. Škoda, že jsem dnes ráno udělal na druhé zkoušce chybu, protože to mohlo být ještě lepší."
Patrik Rujbr (Škoda Fabia R5, 6. místo):
"Celou soutěž jsme si užili. Jelo se hodně rychle. Na poslední zkoušce jsme ještě zkusili zatlačit na Romana Odložilíka, ale dal nám naopak moc on. Jsme spokojení, že jsme v cíli. V autě mi hodně pomáhá Mirek, řešíme styl jízdy, brzdy, techniku. To je určitě přidaná hodnota."
Martin Březík (Škoda Fabia R5, 7. místo):
"Z našeho pohledu velice náročná soutěž. Jede se neskutečně rychle a musím smeknout před výkony kluků před námi. Baví nás to, ale rychleji už asi nepojedeme. Z pohledu týmu to není tak dobré. Odstoupit na poslední RZ, kdy se auto zastaví kvůli technickým problémům jako v případě Mirka Jakeše, je smůla."
Martin Vlček (Hyundai i20 R5, 8. místo):
"Postupem času se to zlepšovalo. Byl jsem nervózní hlavně v noci z těch písčitých míst. Podmínky ale měli všichni stejné. Nakonec máme docela slušné body. Dost jsme se natrápili kvůli tomu horku, v těch dlouhých zkouškách jsem si sáhnul na dno. Určitě to ale byla hezká rally s šotolinou a spoustou diváků. Rally mezi vinohrady je jedna z nejhezčích."
Tomáš Pospíšilík (Škoda Fabia R5, 9. místo):
"Hustopeče byly opravdu náročné. Pro nás o to víc, že jsem dva měsíce neseděl v autě. Takže v tomto atypickém závodě jsem si na prvních rychlostkách připadal, jako bych v autě seděl poprvé. Postupně jsme zrychlovali, nechtěli chybovat, takže to chvíli trvalo, než jsme se rozjeli. Škoda, že závod nezačíná teď."
Václav Pech (Ford Fiesta R5, 10. místo):
"Mám z toho dva pocity. Jeden je ten, že když jsme jeli, tak to bylo krásné svezení a šlo nám to, byla z toho radost. Ale potom bohužel přišly dva problémy, kdy nám praskla poloosa včera a dnes jsme přehlédli jeden antikat. Nakonec se to nepovedlo dotáhnout na bednu."
Pavel Ševčík (Mitsubishi Lancer Evo IX, 1. místo tř. 3):
"Po dvouleté pauze, pokud pominu Vyškov, jsme se zase museli trochu dostat do tempa. Ale užívali jsme si to. V první zkoušce nás potrápila elektrika, nějaký zkrat, jednou se auto úplně zastavilo. Nakonec jsme to za cílem nějak spravili a to byl asi jediný technický problém. Jezdeckých krizí bylo určitě dost, hlavně v pátek. Určitě to byl dobrý test před Pačejovem."
Jan Talaš (Peugeot 208 R2, 1. místo 2WD):
"Čekali jsme, že bude velké konkurence, tak jsme se museli snažit od samého počátku. Dnes jsme měli pořád rezervy, jeli jsme tak, abysme nerozbili auto. Kdybychom měli lepší gumy, možná by to bylo i lepší. Pokud jde o trať, loni určitě nebylo tolik protikatovacích zábran a letos byly i hodně špatně postavené. Navíc, když je někdo trefil a vyhodil, nikdo už je nevrátil na původní místo. Nebylo to moc dobře vymyšlené."
 
 
 
Ohlasy jezdců po RZ 7
Předposlední sekci letošní Agrotec Petronas Rally uzavřel nejrychlejším časem na nejdelší zkoušce soutěže Filip Mareš před Janem Černým a Miroslavem Jakešem. Trojlístek jezdců na vozech Škoda Fabia R5 pak ve stejném pořadí zároveň figuroval po RZ 7 na čele průběžné absolutní klasifikace soutěže.
Asi největším smolařem rally je prozatím Václav Pech, který posledním dopoledním testu dostal defekt a musel měnit kolo na trati rychlostní zkoušky. Pilot Fordu Fiesta R5 tak klesnul až na čtrnáctou příčku absolutně.
Filip Mareš (Škoda Fabia R5, st.č. 2):
"Nezbývá nám než jet rychle. Je sucho, všichni do toho jdou a každý se snaží urvat co nejlepší výsledek. My samozřejmě taky. Určitě by se ještě daly najít rezervy. První ranní erzetu jsem jel možná místy až vlažně, dvojku jsme zajeli jak jsme chtěli. Na trojce jsem na té šotolině byl místy zbytečně rozevlátý. Je to samozřejmě adrenalin. Auto i tým fungují skvěle, takže se jim to snažíme nepokazit a jedeme dopředu."
Jan Černý (Škoda Fabia R5, st.č. 4):
"Jede se opravdu moc rychle. Filip jede krásně a nedělá chyby, o nás se to říct nedá. Občas couváme, občas jedeme příkopem. Na poslední zkoušce jsme ztratili nárazník, byla to taková roční dávka krizí. Neklouže to ale víc než včera, aspoň tedy na asfaltu. Možná jen na místech, kde je naprášeno."
Miroslav Jakeš (Škoda Fabia R5, st.č. 7):
"Jede se strašně rychle. Na Starovicích jsem zestárnul snad o deset let, v každé zatáčce krize na brzdy a smrt v očích, aby to vyšlo. Pak jsem nedobrzdil jednu odbočku, teď jsem zase jel co to šlo. Hrozné tempo. Je to dobré pro diváky i pro nás, ale hlavně aby se nikomu nic nestalo. Chceme být na bedně, takže musíme jet dál."
Václav Pech (Ford Fiesta R5, st.č. 3):
"Škrtnul jsem ve velké rychlosti o protikatovací zábranu, urazili jsme půlku ráfku a museli to vyměnit na trati. Jednoznačně moje chyba, škoda. Nemůžu říct, že bych byl frustrovaný, prostě nám tenhle závod nevyšel. Ani jedna sekce nebyla bez problémů."
Grzegorz Grzyb (Škoda Fabia R5, st.č. 5):
"Dneska nám to úplně nejde. Na Starovicích jsme hodně dostali, dvojka byla lepší, ale na poslední zkoušce jsme teď byli asi pět kilometrů po startu mimo trať a zůstali tam viset. Autu se ale naštěstí nic nestalo, můžeme bojovat dál."
Martin Koči (Škoda Fabia R5, st.č. 1):
"Nejedeme zdaleka v takovém tempu, jak bychom chtěli. Pro nás je podstatné, že jsme ve slovenském mistrovství první. Včera jsme odstoupili, tak dnes je to pro nás nový den. Jsme necelých 20 vteřin před Grzybem. Nemusíme tlačit, stačí jet plynule a vyrovnaně a udržovat si náskok."
Jan Dohnal (Ford Focus WRC, st.č. 8):
"Auto je celé a jsme tady, to je důležité. Soutěž je náročná, vzhledem k extrémnímu počasí. Děláme dost chyb a potřeboval bych se zklidnit, aby byla jízda plynulejší a přidaly se k tomu i lepší časy."
Vojtěch Štajf (Škoda Fabia R5, st.č. 6):
"Nás to teď nesmírně baví, protože Patrik Rujbr tady jede dobře a máme o soupeře navíc, na to jsme nebyli zvyklí. Roman Odložilík a Martin Březík jsou naši tradiční soupeři a u Honzy Dohnala je to podle profilu tratě. V rychlé RZ jako Starovická na něj nemáme. Je to těsné, ale všechny chceme udržet za sebou. Po problému Pecha jsme se celkově posunuli výš. Ještě to bude náročné, ale jsme spokojení."
Roman Odložilík (Škoda Fabia R5, st.č. 11):
"Vepředu je to hodně natěsno, ale my bojujeme někde okolo toho šestého místa. Ale aspoň máme o co jet. Je to strašně těžké, mění se podmínky, chvíli to drží, pak zase šíleně klouže. Závod je ale pěkný a líbí se mi. Dělám sice chyby, ale jedu jak umím."
Patrik Rujbr (Škoda Fabia R5, st.č. 19):
"Druhá zkouška v sekci nám sedla, proto ten dobrý čas. Dokonce víme, kde jsme mohli nahnat tu vteřinku, abychom ji vyhráli a to nás moc těší. Poslední zkoušku jsme jeli s pokorou, je dlouhá, spousta šotoliny hodně se prášilo. V lese nebylo místy vidět a hodně jsme tam ztratili."
Martin Vlček (Hyundai i20 R5, st.č. 9):
"Podle časů se nám úplně nedaří. Jede se sice rychle, to je pravda, ale na druhou stranu, my se pořád nemůžeme trefit do výběru pneumatik. Teploty šly hodně nahoru a my jsme vyrazili na měkkých gumách, což není úplně vhodné. Teď jsme zavadili o antikat a máme prasklý ráfek, tak to musíme vyměnit."
Martin Březík (Škoda Fabia R5, st.č. 18):
"Kluci jedou hrozně rychle, ale my se dnes nějak nemůžeme dostat do tempa. Pořád mi to klouže, nejdu dobře na brzdy. Zkusíme tvrdší směs, ještě jsme ji vlastně ani nejeli. Dneska se to už vozilo, na Divákách byly pneu hodně přehřáté. Musíme to zkusit."
FaceBook FaceBookGoogle GoogleJagg JaggLinkuj Linkuj
Provozovatel portálu: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447